Podwyższone leukocyty we krwi

Ogólne badanie krwi wykazało "leukocyty - 10 tysięcy w 1 μl krwi", co mam zrobić? Taki stan, w którym liczba leukocytów we krwi przekracza ustalone 9,0 tys. W jednym mikrolitrze krwi, nazywa się leukocytozą..

Zwykle 1 μl ludzkiej krwi zawiera od 4 do 9 tysięcy leukocytów, w zależności od płci i kategorii wiekowej. Leukocytoza lub zwiększona liczba leukocytów we krwi to pojęcie względne, na przykład w przypadku dawców osocza ustalane są ostrzejsze granice leukocytów, poza którymi dawca nie jest dozwolony.

Co to jest biała krwinka i jej funkcje w organizmie człowieka

Leukocyty są znane wszystkim jako „białe krwinki”. Są to komórki układu odpornościowego, które jako pierwsze docierają do miejsca zapalenia, powstającego np. W wyniku przecięcia lub innej krwawiącej rany. Kiedy jakiekolwiek ciało obce dostanie się do tkanki ludzkiej, leukocyty jako pierwsze tworzą rodzaj „linii obrony”, która ją otacza. Ponadto rozpoczynają się specyficzne reakcje immunologiczne, których wynikiem najlepiej byłoby całkowite usunięcie ciała obcego z organizmu ludzkiego. Innymi słowy, zaczyna się stan zapalny.

Leukocyty w komorze Goryaeva w małym powiększeniu

Leukocyty we krwi zwiększają się do 20 lub więcej - w zależności od tego lekarz prowadzący może już założyć, jaki proces jest generowany w organizmie.

W przypadku wniknięcia ciała obcego do tkanki ludzkiej (np. Z drzazgą w palcu) leukocyty otaczają i izolują to ciało na kilka godzin, odcinając drogę inwazji.

Nasz organizm nie wie, czy jest to drzazga, czy szkodliwy mikroorganizm, dlatego w obu przypadkach tworzy taką samą barierę. Konsekwencją jest ropne ognisko zapalenia, które ustępuje samoistnie lub trzeba skorzystać z fachowej pomocy w placówkach medycznych.

Leukocyte to ogólna nazwa całej klasy komórek, która obejmuje wiele podklas. Są klasycznie podzielone na ziarniste (granulocyty) i nieziarniste (agranulocyty). W pierwszym przypadku są to eozynofile, bazofile i neutrofile, w drugim - monocyty i limfocyty.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie komórki tworzą wszechstronny i potężny system obronny organizmu, zdolny do bardzo specyficznej „wojny” z każdym znanym ludziom patogenem. Następnie rozważymy przyczyny leukocytozy, jeśli określona frakcja leukocytów zostanie zwiększona.

Neutrofilia, eozynofilia, bazofilia i inne rodzaje leukocytozy, przyczyny, które je powodują

  • Fizjologiczny. Udowodniono, że po wysiłku poziom leukocytów może dramatycznie wzrosnąć. Ponadto spożycie pokarmu, niektóre płyny i leki mogą również powodować skok (jest to bardziej reakcja autoimmunologiczna).
  • Patologiczna i objawowa leukocytoza jest charakterystyczną cechą niektórych chorób zakaźnych.
  • Leukocytoza może mieć charakter „krótkotrwały” w wyniku stresu. Ma charakter epizodyczny, nagle pojawia się i znika równie szybko. Czasami podobne zjawisko towarzyszy tyfusowi, szkarlatynie, błonicy i niektórym innym chorobom. Tę grupę można łączyć z poprzednią, ale ponieważ leukocytoza jest krótkotrwała, postanowiono rozdzielić ją na osobną formę.
  • Skok neutrofilowy. Towarzyszy chorobom mieloproliferacyjnym, przewlekłym stanom zapalnym i ostrym infekcjom. Liczba leukocytów dramatycznie wzrasta z powodu wzrostu poziomu neutrofili.
  • Zwiększona zawartość eozynofili we krwi. Eozynofilia występuje wyraźnie z reakcjami alergicznymi o różnej etiologii i malarii.
  • Leukocytoza bazofilowa - towarzyszy obrzękowi śluzowatemu, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego i ciąży.
  • Wzrost liczby leukocytów przejawia się we wszystkich infekcjach wirusowych (ARVI, grypa, opryszczka, ospa wietrzna, różyczka, mononukleoza zakaźna itp.) Oraz niektórych ciężkich infekcjach bakteryjnych - brucelozie, kiły i gruźlicy.
  • I wreszcie duża liczba monocytów wskazuje, że dana osoba cierpi na guz nowotworowy i niewielką liczbę infekcji bakteryjnych..

Normalne wartości poziomu leukocytów we krwi ludzkiej

Normalna liczba białych krwinek nie jest standardowym i stałym odczytem. Wynika to z faktu, że istnieje wiele indywidualnych przypadków, gdy leukocyty we krwi są podwyższone. Poniżej znajduje się tabela podsumowująca aktualne wartości graniczne wszystkich subpopulacji leukocytów:

Liczba ogniw * 10 9

Nazwa leukocytówWartości graniczne (minimalne i maksymalne dla normy)
% stosunek do całkowitej liczby leukocytów
Neutrofile kłute1-60,04-0,3
Segmentowane neutrofile47-722,0-5,5
Eozynofile0,5-50,02-0,3
Bazofile0-10,0-0,065
Limfocyty19-371,2-3,0
Monocyty3-110,09-0,6

Dlaczego wzrasta liczba leukocytów??

Dlaczego leukocyty we krwi są podwyższone, to złożone i kontrowersyjne pytanie, oto niektóre przyczyny leukocytozy we krwi.

Kiedy czynnik zakaźny (czy to wirus, czy bakteria, grzyby, pierwotniaki) dostanie się do naszego organizmu, odporność natychmiast wyzwala i aktywuje proliferację leukocytów specyficzną dla antygenu. Największy skok można zaobserwować w pierwszych dniach choroby. To jest ostry etap infekcji.

  • Wirusy i mikroorganizmy, które wybiórczo wpływają na leukocyty

Doskonałym przykładem jest zakażenie wirusem HIV (objawy). Pośrednio indukują odpowiedź immunologiczną, po której stopniowo niszczą wszystkie leukocyty z najniebezpieczniejszej dla nich subpopulacji.

  • Dalszy rozwój procesu zapalnego

Teraz nowy strumień leukocytów wpada do krwiobiegu do wrót zakaźnych (na przykład do regionalnych węzłów chłonnych). Proces często staje się przewlekły (długotrwały). Przewlekły etap infekcji (jeśli występuje).

Kiedy spożywamy pokarm pochodzenia zwierzęcego - mięso, przez przewód pokarmowy dostajemy obce przeciwciała, które były we krwi zwierząt i ptaków. To często wyzwala odpowiedź immunologiczną, która powoduje zwiększenie liczby białych krwinek..

To jest najczęstsza przyczyna leukocytozy. Charakteryzuje się skokiem liczby eozynofili we krwi. Wszystko może być alergenem, a prawdopodobieństwo tego stanu patologicznego zależy bezpośrednio od reaktywności odporności danej osoby.

  • Leukocyty są produkowane przez szpik kostny, więc choroby z nim związane mogą prowadzić zarówno do uwolnienia leukocytów do krążenia ogólnoustrojowego, jak i do gwałtownego spadku liczby leukocytów.
  • Powinien również zwrócić uwagę na leki, które mogą powodować zwiększony poziom leukocytów we krwi..
  • Wszelkie mechaniczne uszkodzenia tkanek miękkich człowieka są częstą przyczyną leukocytozy. Obecność infekcji jest opcjonalna.
  • Leukocytoza może również powodować przegrzanie organizmu. Ciepła kąpiel może spowodować krótkotrwały wzrost liczby białych krwinek.

Tak więc, jeśli leukocyty we krwi są zwiększone, przyczyny mogą być bardzo różne. Nie jest konieczne, aby był to proces patologiczny w ludzkim ciele.

Obecnie liczba krwinek jest obliczana automatycznie, ale istnieje wiele laboratoriów, w których zliczanie odbywa się ręcznie za pomocą mikroskopu i kamery Goryaev. W tym drugim przypadku stajemy przed możliwością otrzymania fałszywej odpowiedzi. Oko ludzkie nie jest maszyną i nie zawsze może dokładnie policzyć liczbę białych krwinek w rozmazie. Jeśli chodzi o sprzęt, każdy łańcuch analiz zaczyna się od kontroli, więc popełnienie poważnego błędu jest prawie niemożliwe. Dlatego nie powinniśmy zapominać o czynniku ludzkim..

Jak manifestuje się leukocytoza??

Leukocytozie często towarzyszą następujące objawy:

  • Złe samopoczucie, zmęczenie
  • Umiarkowana do wysokiej hipertermia
  • Nadmierne pocenie się, zawroty głowy, utrata apetytu
  • Zmniejszone widzenie, zaburzenia snu
  • Utrata masy ciała oraz bóle stawów i mięśni

Wszystkie objawy związane z leukocytozą są również spowodowane zjawiskami towarzyszącymi tej leukocytozie. Jak widać z powyższej listy, niektóre objawy towarzyszą wzrostowi temperatury i wystąpieniu procesu zakaźnego..

Czasami leukocytozę można wykryć dopiero po następnym ogólnym badaniu krwi. Istnieje wiele słabo zbadanych stanów u ludzi, w których ESR, leukocyty i temperatura mogą wzrosnąć. Z reguły czas mija, a wszystkie wskaźniki wracają do normy. Te odchylenia od normy nie mają żadnych przejawów..

Leukocytoza - wskaźnik stanu zapalnego w organizmie

Należy pamiętać, że leukocytoza nie jest chorobą, ale wskaźnikiem, że w organizmie zachodzi proces zapalny, który eliminuje, a badanie krwi stopniowo wraca do normy. Pierwszym krokiem w leczeniu jest postawienie trafnej diagnozy, dla której przeprowadza się kompleksowe badanie pacjenta. Aby dokładnie określić etiologię leukocytozy, konieczne jest wykonanie formuły leukocytów.

Niektóre czynniki zakaźne „nauczyły się” ukrywać się przed leukocytami w komórkach ludzkiego ciała. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność, a szukając przyczyn jednorazowych wyrzutów leukocytów, zwrócić szczególną uwagę na techniki PCR i ELISA..

Odpowiedzi na często zadawane pytania od pacjentów

Moje dziecko przeszło ogólne badanie krwi, liczba leukocytów wynosi 20 tysięcy w jednym mikrolitrze. Lekarz powiedział, że to normalne, ale w końcu dla osoby dorosłej norma wynosi 10-11? O co chodzi?

Leukocyty to komórki układu odpornościowego. Kiedy dziecko jest w ciele matki, nie potrzebuje własnego układu odpornościowego. Ale gdy tylko dziecko pozbędzie się pępowiny i zerwie bliską więź z matką, jego układ odpornościowy zaczyna się rozwijać. Podczas gdy matka karmi go mlekiem matki, aktywnie zastępuje odporność dziecka, dostarczając przeciwciała i niezbędne substancje.

Zanim skończy się karmienie, dziecko ma swój własny dojrzały system. Ilość i jakość leukocytów zależy bezpośrednio od wszystkich tych procesów. Dlatego jeśli leukocyty we krwi dziecka są zwiększone, jest to absolutnie normalne i mówi tylko o niedojrzałości jego odporności. Liczbę leukocytów w zależności od wieku dziecka przedstawiono w poniższej tabeli:

Wiek dzieckanowo narodzony0-7 dni7-30 dni1-6 miesięcy6-12 miesięcy
Liczba leukocytów8.5-24.57.2-18.56,5-13,85,5-12,56-12

Jestem w 6. miesiącu ciąży, kolejne ogólne badanie krwi wykazało podwyższoną zawartość leukocytów we krwi. Co to jest i czy powinienem alarmować?

Ustalono, że ciąża i zwiększone leukocyty we krwi są normalne, ale tylko w drugiej połowie ciąży (tak jak w Twoim przypadku)

Ciało matki (w tym przypadku Twojego) próbuje chronić siebie i dziecko przed infekcją. To rodzaj „powszechnej mobilizacji sił zbrojnych do granic kraju”, jeśli będzie to łatwiejsze. Stan odporności staje się agresywny w stosunku do wszelkich możliwych czynników chorobotwórczych.

Innym przypadkiem jest, gdy liczba leukocytów w pierwszej połowie ciąży przekracza 9. W takim przypadku musisz poszukać przyczyny jego wystąpienia. Mogą to być zarówno choroby zapalne układu moczowo-płciowego, jak i inne choroby. Tak czy inaczej, Twój lekarz powie Ci, co masz zrobić..

Wczoraj zdałem ogólny test krwi - leukocyty wzrosły. Z tego powodu zostałem zawieszony w pracy na tydzień, ale jestem całkowicie zdrowy! Co to jest?

Morfologia krwi to prosta procedura, ale bardzo ważna dla pacjenta. Po pierwsze, należy przestrzegać wszystkich zaleceń, które daje lekarz:

  • Analiza jest podawana na czczo
  • Przed analizą należy unikać przegrzania i hipotermii
  • Wyeliminuj alkohol na 2 dni przed badaniem i nie pal przez kilka godzin przed zabiegiem

Jak widać, nawet gorąca kąpiel na godzinę przed ogólnym badaniem krwi może zepsuć cały obraz zachodzący w Twoim ciele. Następnym razem wyeliminuj wszystkie te czynniki i podejmij test ponownie w najbliższej przyszłości.

Jaka jest liczba leukocytów związanych z rakiem?

W tym przypadku powinniśmy porozmawiać o raku krwi (białaczka, białaczka). Leukocyt ulega mutagennemu działaniu różnych ekstremalnych czynników (promieniowanie, substancje modyfikowane genetycznie), po czym traci aktywność immunologiczną, ale zaczyna się dzielić w sposób niekontrolowany.

Na różnych etapach białaczki pełna morfologia krwi pokaże 100 miliardów lub więcej leukocytów na litr krwi. Dzięki mikroskopii lekarz z klinicznego laboratorium diagnostycznego zobaczy wyraźny cytologiczny obraz komórek nowotworowych.

Zatem leukocytoza jest charakterystyczna tylko dla białaczki. W innych procesach onkologicznych leukocyty we krwi nie zawsze są zwiększane.

Dla jakich chorób typowa jest leukocytoza? Dla wszystkich albo są wyjątki?

Leukocytoza jest charakterystyczna dla wszystkich chorób, w które zaangażowany jest układ odpornościowy. Oznacza to, że jeśli dana osoba nie ma poważnego niedoboru odporności, gdy produkcja własnych leukocytów staje się niemożliwa, wówczas leukocytozę można wykryć przy dowolnej infekcji, chorobie autoimmunologicznej itp..

Podwyższona liczba białych krwinek

Zwiększona zawartość leukocytów we krwi nazywana jest leukocytozą. Przekraczanie norm stężenia białych krwinek prowadzi do szeregu problemów z organizmem.

Jak zrozumieć, że są promowani?

Głównym mechanizmem określania aktualnego poziomu leukocytów we krwi jest pełna morfologia krwi. Średnia stawka w tym przypadku waha się od 5,5 do 8,8 * 10 ^ 9 jednostek na litr, ale wskaźnik zmienia się w zależności od wielu czynników, w tym zarówno metodyki obliczania konkretnego laboratorium, jak i wieku.

Szybkość leukocytów we krwi w zależności od wieku

  1. Noworodki, od jednego do trzech dni - od 7 do 32 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  2. Mniej niż rok - od 6 do 17,5 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  3. Wiek od jednego do dwóch lat - od 6 do 17 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  4. Wiek od dwóch do sześciu lat - od 5 do 15,5 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  5. Wiek od sześciu do szesnastu lat - od 4,5 do 13,5 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  6. Wiek od szesnastu do 21 lat - od 4,5 do 11 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  7. Dorośli (mężczyźni) - od 4,2 do 9 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  8. Dorośli (kobiety) - od 3,98 do 10,4 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  9. Starsi (mężczyźni) - 3,9 do 8,5 * 10 ^ 9 jednostek na litr.
  10. Osoby starsze (kobiety) - od 3,7 do 9 * 10 ^ 9 jednostek na litr.

Przekroczenie powyższych wskaźników to leukocytoza..

Co oznacza podwyższony poziom leukocytów we krwi??

Należy zauważyć, że liczba leukocytów w masie krwi nie jest wartością statyczną i stale się zmienia, podczas gdy zarówno choroby, jak i czynniki fizjologiczne wpływają bezpośrednio na powyższy wskaźnik, na przykład spożycie określonego pokarmu, stres fizyczny / emocjonalny, ostre wahania temperatury.

Analogicznie, leukocytoza może być spowodowana przyczynami fizjologicznymi i objawiać się u zdrowej osoby lub może być konsekwencją choroby. W tym drugim przypadku wzrost poziomu leukocytów o kilka tysięcy jednostek zwykle wskazuje na obecność stanu zapalnego w organizmie, wzrost stężenia o setki tysięcy i miliony jednostek białych krwinek jest często wskaźnikiem białaczki

Przyczyny wysokich leukocytów

U dzieci i noworodków

U dzieci i noworodków leukocytoza zwykle nie daje żadnych objawów i można ją rozpoznać tylko na podstawie ogólnego badania krwi. U dzieci poniżej trzeciego do piątego dnia życia podwyższona liczba leukocytów zwykle wskazuje na białaczkę wrodzoną, ponieważ procesy zapalne w tym okresie są bardzo mało prawdopodobne. Sama białaczka wrodzona jest uważana za rzadką patologię i zwykle towarzyszy poważnym anomaliom rozwojowym dziecka - wady ciała, wady serca, choroba Downa i inne anomalie.

U dzieci w wieku jednego roku i starszych najczęstszymi przyczynami wzrostu poziomu leukocytów we krwi są:

  1. Choroba zakaźna.
  2. Silny stres emocjonalny.
  3. Niewłaściwa dieta.
  4. Poważne regularne ćwiczenia.
  5. Ostra białaczka.

U dorosłych

  1. Zwiększona liczba białych krwinek w czasie ciąży. Kobiety w ciekawej pozycji mają osłabiony układ odpornościowy, zaburzony jest ich układ hormonalny. W rezultacie wzrost poziomu leukocytów we krwi może prowadzić do silnego podniecenia / stresu, infekcji wirusowych (zapalenie płuc lub ospa), objawów alergicznych, kandydozy, uszkodzenia nabłonka dowolnej części ciała, procesów zapalnych, guzów i przerzutów. Ponadto w niektórych przypadkach u kobiet w ciąży rozpoznaje się leukocytozę fizjologiczną, zwykle spowodowaną ciężką toksykozą płci pięknej w interesującej pozycji..
  2. U mężczyzn. U mężczyzn główną przyczyną leukocytozy są najczęściej procesy zapalne w narządach miednicy, a także uszkodzenia pęcherza i nerek. Ponadto poziom leukocytów może wzrosnąć z powodu silnego wysiłku fizycznego, niedożywienia, usunięcia śledziony, przyjmowania szeregu leków.
  3. Wśród kobiet. Fizjologiczną przyczyną wzrostu poziomu leukocytów u kobiet jest okres przedmiesiączkowy. Z fizjologicznych przyczyn problemu warto również zwrócić uwagę na regularne spożywanie zbyt gorących lub zimnych kąpieli oraz złe odżywianie. Patologicznie leukocytoza u kobiet jest spowodowana infekcjami, uszkodzeniem komórek układu odpornościowego, chorobami zapalnymi o charakterze wirusowym i bakteryjnym, oparzeniami, nowotworami złośliwymi, zapaleniem stawów i toczniem, dużą utratą krwi, chorobami proliferacyjnymi, śpiączką cukrzycową i mocznicą.

Pokarmy zwiększające poziom białych krwinek

Podstawowe produkty zwiększające poziom leukocytów:

  1. Fermentowane produkty mleczne.
  2. Niskotłuszczowe mięso, ryby, a także różnorodne podroby.
  3. owoce morza.
  4. Owsianka - płatki owsiane, kasza gryczana, ryż.
  5. Owoce, warzywa: warzywa, marchewki, winogrona, granaty i świeże soki z nich.
  6. Nalewki na bazie słodkiej koniczyny, babki lancetowatej, babki lancetowatej.

Co zrobić z podwyższoną liczbą białych krwinek?

Przede wszystkim poddaj się badaniu, oddaj krew do ogólnej analizy i sprawdź aktualny poziom leukocytów. Jeśli to konieczne i podejrzenie patologicznego charakteru zwiększonej zawartości leukocytów we krwi, najprawdopodobniej zostanie Ci przydzielona pełna diagnoza, która pomoże zidentyfikować prawdziwą przyczynę leukocytozy.

Jeśli problem ma charakter fizjologiczny, to warto unikać silnego stresu emocjonalno-fizycznego, dużego spadku temperatury dla organizmu i normalizacji diety.

W przypadku, gdy leukocytoza jest spowodowana patologią, głównym sposobem radzenia sobie z nią będzie wyeliminowanie przyczyny, tj. choroba, która to spowodowała. Najczęściej do tych celów używają:

  1. Antybiotyki o szerokim spektrum działania do zwalczania infekcji i możliwej posocznicy.
  2. Kortykosteroidy do skutecznego tymczasowego złagodzenia procesu zapalnego.
  3. Leki zobojętniające.
  4. Wspomaganie przewodu pokarmowego, wątroby, prawie i serca, terapia.
  5. Leukafereza - oczyszczenie krwiobiegu z nadmiaru białych krwinek.

Wszelkie procedury i terapie leukocytozy są przepisywane wyłącznie przez hematologa specjalizującego się w chorobach krwi.

Jak obniżyć leukocyty?

Skuteczne obniżenie poziomu leukocytów we krwi jest możliwe tylko poprzez wyleczenie choroby, która spowodowała leukocytozę. Jeśli wzrost poziomu leukocytów we krwi jest spowodowany przyczynami fizjologicznymi, spróbuj znormalizować swoją codzienną rutynę i przejdź na dietę, wyłączając z codziennej diety pikantną, wędzoną i smażoną. Ogranicz spożycie mięsa, staraj się jeść w małych porcjach. Porzuć złe nawyki, takie jak palenie i alkohol.

Dlaczego leukocyty są zwiększone?

Nowoczesna technologia medyczna i postęp naukowy w badaniach pozwalają personelowi laboratoryjnemu na podstawie krwi lub moczu zawsze określić dokładny poziom leukocytów we krwi pacjenta.

Norma waha się średnio od 4 do 10 tys. Leukocytów na mililitr krwi (µl –1) i zależy od płci, wieku i ogólnego stanu zdrowia. Oto podstawowy procent wszystkich rodzajów białych krwinek w zdrowym ciele dorosłego:

  • bazofile: 0,4-1%;
  • eozynofile: 1-3%;
  • monocyty: 4-6%;
  • neutrofile: 50–70%;
  • limfocyty: 25-35%.

Wszystko, co przekracza normę w praktyce medycznej, nazywa się leukocytozą..

Czym są leukocyty i dlaczego rosną?

Białe krwinki powstają z komórek macierzystych szpiku kostnego i nawet niewielki ich wzrost może w konsekwencji powodować problemy zdrowotne. Aby jednak zrozumieć istotę problemu, konieczne jest przede wszystkim zrozumienie roli białych krwinek w organizmie..

Leukocyty są jedną z głównych komórek układu odpornościowego. Ich działanie zapewnia ochronę przed ingerencją obcych drobnoustrojów, patogenów pochodzących z zewnątrz lub powstających w samym organizmie, a także zmutowanych komórek nowotworowych. Jednak ich zwiększona liczba wcale nie przyczyni się do wzmocnienia odporności organizmu, ponieważ jest to spowodowane nadmierną odpowiedzią układu odpornościowego na próbę zakłócenia homeostazy (obecność infekcji). Inne czynniki drażniące obejmują:

  • efekt uboczny przyjmowanych leków;
  • nadmierna aktywność fizyczna;
  • przeciążenie psycho-emocjonalne;
  • błędy zasilania;
  • okres przedmiesiączkowy.

Wymienione czynniki są fizjologiczne. W większości przypadków nie jest konieczne korygowanie poziomu białych krwinek - stan normalizuje się samoczynnie, bez interwencji lekarza. Jednak takie zaburzenia mogą również powodować wzrost liczby leukocytów:

  • Niektóre rodzaje białaczek: ostra białaczka limfocytowa i przewlekła białaczka limfocytowa, która wpływa na czynność szpiku kostnego.
  • Poważne uszkodzenie tkanki (oparzenia itp.), Reakcje alergiczne.
  • Zapalenie płuc spowodowane wdychaniem substancji toksycznych, kurzu, pleśni lub pleśni.
  • Przewlekłe choroby szpiku kostnego, takie jak choroba mieloproliferacyjna.
  • Czerwienica prawdziwa i inne choroby krwi.
  • Nadużywanie alkoholu, palenie.
  • Gruźlica (w tym postacie pozapłucne).
  • Zaburzenia układu immunologicznego.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby autoimmunologiczne.
  • Mielofibroza, w której szpik kostny zostaje zastąpiony tkanką włóknistą.
  • Infekcje wirusowe i bakteryjne, takie jak wirus odry, przeciwko którym szczepionki działają najlepiej.
  • Ostre zapalenie zatok.
  • Nadmierne stosowanie leków zawierających adrenalinę i kortykosteroidy (u 50% pacjentów liczba leukocytów wzrasta do 15 000 μl –1).
  • Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna.
  • Guzkowe zapalenie tętnic.
  • Zespoły Churge-Straussa, Goodpasture, Macle-Walesa.
  • Ziarniniakowatość Wegenera.
  • Rozproszone neurodermit.
  • Rodzinna przeziębienie i ostra pokrzywka.

Leukocyty rozpoznają obce drobnoustroje i przeprowadzają reakcje mające na celu usunięcie ich z organizmu, a po użyciu są regularnie niszczone przez układ limfatyczny.

Białe krwinki są obecne w wątrobie, śledzionie i gruczołach chłonnych wraz z krwią i stanowią 1% jej objętości u zdrowej osoby. Ale za dużo zwiększa ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. W przypadku uzyskania wyniku przeprowadzonej analizy klinicznej z odchyleniem od normy dla co najmniej jednego typu leukocytów nie ma potrzeby odkładania wizyty u specjalisty.

Jakie są objawy związane z podwyższoną liczbą białych krwinek??

Uważa się, że dopuszczalne jest nieznaczne zawyżenie liczby białych krwinek u osób starszych, a także u kobiet w ciąży, które potrzebują dodatkowych białych krwinek, aby chronić siebie i płód przed infekcjami. Podobnie osoby starsze potrzebują zwiększonej ochrony, aby wzmocnić układ odpornościowy..

Kobiety noszące dziecko z leukocytozą zauważą wzrost temperatury ciała, ból w dolnej części pleców i kości krzyżowej oraz dyskomfort podczas oddawania moczu.

Mężczyźni ze wzrostem poziomu leukocytów zauważają wzrost temperatury ciała, ból układu moczowo-płciowego podczas aktywności fizycznej (nieprzyjemne uczucie jest zlokalizowane w pachwinie i kroczu), niezdolność do oddawania moczu. Badanie przeprowadza urolog. Do diagnozy można wykorzystać analizę moczu. W tym przypadku wzrost liczby leukocytów można określić gołym okiem po mętnym odcieniu płynu, co może być spowodowane zapaleniem pęcherza lub nerek, chorobą prostaty u mężczyzn.

Lekarz jest często konsultowany w przypadku skarg na zawroty głowy, duszność, nietypowe zmęczenie. Wielu pacjentów odczuwa dyskomfort i uczucie pełności w lewym górnym brzuchu (z powodu powiększonej śledziony), niewielkie krwawienie. Te objawy mogą wskazywać na inną infekcję z organizmu..

Diagnostyka

Badanie rozpoczyna się od wykonania części laboratoryjnej - badanie krwi pokazuje rzeczywisty obraz, wskazujący na obecność stanu zapalnego w organizmie. W zależności od choroby podstawowej pacjentowi przepisuje się szereg badań diagnostycznych, w tym USG, badanie rentgenowskie, MRI, CT, gastroduodenoskopię.

Podwyższone białe krwinki u osoby dorosłej: leczenie

Oprócz szybkiej diagnozy, która pomaga dostrzec problemy na wczesnym etapie, prawidłową diagnozę i zalecany przebieg leczenia, pomagają normalizować poziom leukocytów:

  • prawidłowe odżywianie, które uzupełnia zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze;
  • regularne ćwiczenia;
  • pełny sen;
  • odrzucenie złych nawyków.

Zgodność z tymi aspektami pomaga utrzymać równowagę hormonów, wszystkich składników krwi, witamin i elektrolitów, a regularne testy będą mierzyć i kontrolować liczbę komórek ochronnych w krwiobiegu.

Leczenie leukocytozy ma na celu zatrzymanie choroby podstawowej. Ponieważ wzrost liczby białych krwinek jest przejawem procesu zapalnego, antybiotykoterapia będzie priorytetem. Przed przepisaniem konkretnego leku przeciwbakteryjnego bierze się pod uwagę czynnik wywołujący chorobę. Jeśli złe samopoczucie jest spowodowane przez mikroflorę wirusową, specjalista przepisuje przyjmowanie leków przeciwwirusowych.

Aby nie wywoływać rozwoju biegunki, zmniejszając ilość normalnej mikroflory jelitowej, lekarz przepisze leki wzmacniające - Nystatin, Linex.

Dalsze leczenie jest objawowe - jeśli pacjent ma utrzymujący się wzrost temperatury ciała, przepisuje się leki przeciwgorączkowe. W przypadku bólu spowodowanego zmianami zapalnymi wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Jeśli proces zakaźny dotknął jamy nosowej lub gardła, zaleca się przepłukanie roztworami antyseptycznymi. Lekarz zaleca zwiększenie reżimu picia i normalizację odżywiania. Przestrzeganie leżenia w łóżku i ograniczenie aktywności fizycznej podczas leczenia są obowiązkowe.

Jeśli leukocytoza jest spowodowana ropnym procesem, nie można ogrzać obszaru objętego stanem zapalnym. Zwłaszcza jeśli ognisko chorobotwórcze zlokalizowane jest w przewodzie słuchowym, jamach nosowych lub gardle.

Nie możesz samoleczać i eksperymentować z przyjmowaniem leków - wpłynie to niekorzystnie na twoje zdrowie, pogarszając przebieg choroby. Przy pierwszym znaku - wysypka, ból, gorączka - musisz szukać pomocy medycznej i zostać zbadanym. Leukocytoza rzadko występuje z przyczyn naturalnych - częściej jest to żywa manifestacja procesu zapalnego, którego nie można odłożyć.

Leukocytoza (podwyższone leukocyty): co to znaczy, przyczyny i klasyfikacja, leczenie i rokowanie

A zmiany w obrazie krwi zachodzą na tle wielu patologii: niezależnie od tego, czy jest to alergia, reakcja autoimmunologiczna czy stan zapalny, niezależnie od rodzaju.

W większości przypadków natury odchylenia nie można określić w locie. Potrzebujemy kompleksowej diagnostyki. Zmienność schorzeń jest niezwykle szeroka, co wymaga wysokich kwalifikacji lekarza specjalisty.

Leukocytoza to wzrost liczby leukocytów we krwi do poziomu ponad 9000 jednostek na 1 μl (9x109 / l). Jest to górna granica, po której następuje odchylenie od normy..

Taka koncentracja i wskaźniki nie zawsze wskazują na problemy zdrowotne. Istnieją naturalne przyczyny wzrostu.

Leukocytoza towarzyszy procesom zapalnym, zjawiskom nowotworowym i wielu innym zaburzeniom. Zadaniem lekarzy jest znalezienie pierwotnej przyczyny odchylenia, wyeliminowanie czynnika etiologicznego.

Nie jest wymagane specyficzne leczenie wysokiego poziomu utworzonych komórek. Koncentracja stabilizuje się sama po usunięciu podstawowej przyczyny zaburzenia.

Rokowanie zależy od konkretnego czynnika etiologicznego. Im szybciej zostanie skorygowany, tym lepsze perspektywy na powrót do zdrowia.

Rola leukocytów i normy krwi

Leukocyty (białe krwinki) wytwarzane są w szpiku kostnym i pełnią funkcję ochronną. Gdy ciała obce, patogeny dostają się do struktur ciała, następuje aktywna produkcja białych krwinek.

Zapewniają niezawodne niszczenie struktur bakteryjnych, wirusowych czy grzybów i są integralnymi składnikami ludzkiego układu odpornościowego..

Same leukocyty są heterogenne, reprezentowane przez dużą grupę odmian: neutrofile, eozynofile, bazofile, limfocyty i monocyty.

Ta niejednorodność zapewnia najskuteczniejszą walkę z różnymi typami patogenów, czy to strukturami grzybów, wirusami, bakteriami.

Czasami nieprawidłowości pojawiają się, gdy układ odpornościowy jest nadmiernie aktywny. Alergia jest uważana za prywatny i dobrze zbadany przypadek tego rodzaju. Kiedy organizm zaczyna atakować ogólnie nieszkodliwe struktury, które dostały się do krwiobiegu. Myląc ich z niebezpiecznymi intruzami.

Jak już wspomniano, normalne stężenie leukocytów wynosi do 9000 jednostek na μl krwi. To jest granica. Górny pasek.

Pobranie biomateriału powinno nastąpić 10-12 godzin po ostatnim posiłku. W przeciwnym razie wynik będzie fałszywie dodatni. Wystarczy krew z żyły lub krwi włośniczkowej. Odchylenia będą nieznaczne.

Klasyfikacja leukocytozy

Tego zjawiska nie można nazwać chorobą. To nie jest diagnoza, ale stan, który informuje o problemach zdrowotnych. Niemniej jednak opracowano dość szeroką typologię tego anomalnego zjawiska. Zaburzenie można podzielić na kilka sposobów..

Pierwszym i jednym z głównych jest charakter odchylenia. W takiej sytuacji mówią o dwóch formach:

  • Naturalny. Występuje w 30% przypadków. Błędy, takie jak nieprawidłowe pobieranie krwi, fałszywe oceny, interpretacja wyników diagnostycznych.

Niechorobowe zmiany u dorosłych i dzieci występują również po jedzeniu (leukocytoza pokarmowa), intensywnej aktywności fizycznej ze wzrostem ciśnienia i tętna (postać miogenna), w czasie ciąży (typ ciążowy).

Żaden z przedstawionych typów nie wymaga specjalnego traktowania. Musisz tylko wziąć pod uwagę cechy formuły leukocytów w tych warunkach. Jak tylko przejdą, zmiana jest eliminowana bez pomocy z zewnątrz..

  • Patologiczny. To jest dużo bardziej powszechne. Występuje na tle procesów zapalnych, guzów niezależnie od lokalizacji, robaków, urazów i wielu innych stanów anormalnych. Wiele z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi..

Innym sposobem klasyfikacji zaburzenia jest ocena, który typ białych krwinek jest podwyższony. Jak wspomniano, komórki te są niejednorodne. Istnieje pięć typów.

W związku z tym wyróżnia się następujące odmiany:

  • Bazofilia. Występuje w mniej niż 1% całkowitej masy sytuacji. Występuje na tle niektórych procesów autoimmunologicznych, reakcji alergicznych.
  • Wzrost stężenia neutrofili. Wręcz przeciwnie, neutrofilia jest wykrywana bardzo często. W zdecydowanej większości przypadków za przyczynę tego stanu uważa się zapalenie bakteryjne. Mniej powszechne inne zjawiska.
  • Wraz ze wzrostem stężenia eozynofili mówią o reakcjach alergicznych lub inwazjach robaków pasożytniczych. Czasami nie jest łatwo zrozumieć, co spowodowało wzrost liczby tych komórek, nawet po dokładnym zbadaniu..
  • Limfocytoza. Rozwija się głównie w wyniku procesów nowotworowych, zmian pasożytniczych, infekcji wirusowych.
  • Możliwy jest wzrost stężenia monocytów. Ten typ jest również rzadki, głównym powodem są procesy septyczne z tkanek miękkich..

Wreszcie można sklasyfikować wzrost leukocytów odpowiednio pod względem ciężkości, nazywane są trzy formy:

  • Lekki. Od 9 do 15 tysięcy jednostek w μl krwi. Występuje równie często z przyczyn chorobotwórczych i niepatologicznych. Na pierwszy rzut oka małoinformacyjne zjawisko.
  • Średni. Leukocyty od 15 do 50. Występuje z oczywistymi naruszeniami. Który z nich zależy od przypadku klinicznego. Wymagana natychmiastowa pełna diagnostyka.
  • Ciężki. Ponad 50000 (hiperleukocytoza). Towarzyszą mu poważne zaburzenia ze wszystkich narządów i układów. Krytyczny dla zdrowia i życia pacjenta.

Taki nadmiar leukocytów jest najbardziej typowy dla stanów wstrząsowych, posocznicy, ciężkich urazów. Na przykład oparzenia dużej powierzchni ciała. Wymaga natychmiastowej hospitalizacji, pierwszej pomocy. Skuteczność środków jest kontrowersyjna, a odzyskanie nie zawsze jest możliwe.

Klasyfikacje wyjaśniają naturę i istotę procesów patologicznych. Używane przez lekarzy do dokładnego opisywania zjawisk i opracowywania środków terapeutycznych w każdym konkretnym przypadku.

Przyczyny wzrostu, leczenia i rokowania

Jeśli mówimy o czynnikach pochodzenia chorobotwórczego, główne punkty można przedstawić w postaci poniższej listy.

Typowe procesy bakteryjne

Zapalenie związane z penetracją mikroorganizmów. Najczęściej obserwowaną porażką flory ropotwórczej są gronkowce lub paciorkowce. Rzadziej inne struktury, aż do prątków gruźliczych. Może to również obejmować choroby przenoszone drogą płciową..

Typową uogólniającą cechą bakteryjnych postaci chorób jest podwyższenie leukocytów do łagodnego lub umiarkowanego poziomu, zgodnie z jedną z wymienionych klasyfikacji. Zaburzenia są dość łatwe do wykrycia poprzez rutynową diagnostykę.

Leczenie odbywa się pod nadzorem terapeuty, specjalisty chorób zakaźnych. Antybiotyki są przepisywane dopiero po zaszczepieniu bakteriologicznym materiału na pożywce. Definicje określonego patogenu.

Stosowane są również przeciwzapalne, w razie potrzeby roztwory soli, wprowadza się glukozę, jako wsparcie dla osłabionego organizmu.

Prognozy są w większości korzystne. Dzięki terminowej terapii możliwe jest całkowite wyeliminowanie naruszenia. Późna korekta jest obarczona przejściem stanu do postaci chronicznej.

Infekcje wirusowe

Nieco bardziej złożone pod względem diagnozy. Z natury jest to zmiana o tej samej nazwie.

Wspaniałą cechą wirusa jest brak zdolności do rozmnażania się. Agent potrzebuje komórek gospodarza do tworzenia własnego rodzaju. Wirus jest uważany za część natury nieożywionej.

Wzrost stężenia leukocytów może być znaczący, a przy masowej zmianie wirusowej dochodzi do sytuacji aż do szoku.

Leczenie polega na stosowaniu leków stymulujących produkcję interferonu (w tym leku o tej samej nazwie), immunomodulatorów. Niesteroidowe pochodzenie przeciwzapalne.

Prognozy są generalnie korzystne. Wymagana jest terminowa terapia, najlepiej natychmiast po wystąpieniu patologii.

Ciężkie procesy septyczne

Stany szokowe i osoby im bliskie. Towarzyszy im masywne, uogólnione zapalenie. Taka sytuacja niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo, szybko odbiera człowiekowi życie, często nawet na tle trwających działań terapeutycznych.

Leczenie wymaga podania bolusa antybiotyków o szerokim spektrum działania. Fluorochinolony, cefalosporyny, makrolidy. Możliwe jest połączenie kilku grup pod ścisłym nadzorem specjalistów.

Skuteczność w dużej mierze zależy od złożoności sprawy. Dodatkowo wykonuje się dożylne wlewy roztworów soli, glukozy.

Prognozy są warunkowo niekorzystne ze względu na ogólne nasilenie procesu patologicznego. Prawdopodobieństwo śmierci jest nieskończenie wysokie. Według niektórych doniesień w wyniku posocznicy umiera nawet 75-80% pacjentów..

Zmiany pasożytnicze

Inwazje robaków. Jak wynika z badań, najczęściej „gośćmi” organizmu są owsiki i glisty. Rzadziej tasiemce. Wszystkie z nich powodują niewyjaśnioną (niejasną etiologię) leukocytozę we krwi, ze wzrostem stężenia eozynofili. Również wysypki skórne, problemy trawienne.

Znalezienie robaczycy jest stosunkowo trudne. Jeśli zostaniesz zidentyfikowany, musisz zająć się tym procesem tak szybko, jak to możliwe.

Leczenie jest złożone. Długotrwałe. Wymagane są specjalistyczne leki (Praziquantel, Pirantel, Dekaris i inne). Leki te są trudne do tolerowania i powodują wiele skutków ubocznych. Dlatego należy je stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza prowadzącego..

Prognoza. W przypadku braku uszkodzeń płuc, mózgu, podobnie jak w przypadku penetracji bąblowicy i niektórych innych pasożytów, perspektywy są bardzo korzystne. Dzięki zintegrowanemu podejściu i kontroli możliwe jest osiągnięcie pełnego wyzdrowienia w krótkim czasie.

Zaburzenia autoimmunologiczne

Mają charakter mnogi. Może to obejmować nieprawidłowości zapalne stawów, naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń), a także choroby ogólnoustrojowe, czy to toczeń rumieniowaty, czy zmiany w przewodzie pokarmowym, niespecyficzne zapalenie aortalno-tętnic, ziarniniakowatość z zapaleniem wielonaczyniowym, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic powodujące leukocytozę.

Tego rodzaju patologie są poważne i trudne do naprawienia. Często cała terapia sprowadza się do wyeliminowania nawrotów, złagodzenia objawów.

Leczenie. Konieczne jest przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Hamują działanie sił ochronnych, zapobiegają dalszemu postępowi procesu i szybko go eliminują. Jednak przez długi czas takich leków nie należy przyjmować.

Dodatkowo przepisywane są leki glukokortykoidowe. Prednizolon, deksametazon. Leki te hamują nadmierną odpowiedź immunologiczną, łagodzą stany zapalne. Przy dłuższym użytkowaniu wywołują wiele niepożądanych zjawisk.

Rokowanie: w większości przypadków korzystne (podlegające leczeniu).

Reakcje alergiczne

Występuje u prawie wszystkich ludzi przynajmniej raz w życiu. Objawia się wysypką skórną, rzadziej skurczem oskrzeli, obrzękiem dróg oddechowych. Zasadniczo na tle tego zjawiska wzrasta stężenie eozynofili..

Jeśli we krwi jest dużo dodatkowych leukocytów, prawdopodobna jest przewlekła reakcja alergiczna, długotrwała lub związana z procesem zakaźnym.

Leczenie. Stosuje się kilka rodzajów leków przeciwhistaminowych. Pierwsza generacja w niebezpiecznych przypadkach (pipolfen, difenhydramina), druga, trzecia w mniej trudnych sytuacjach, jeśli wymagana jest szybka, ale miękka korekta (Tsetrin itp.).

W szpitalu dodatkowo przepisuje się glikokortykoidy (prednizolon w małych dawkach). Promują regenerację, przyspieszają efekt.

Prognoza. W przypadku braku krytycznych procesów, form alergii, odpowiedź immunologiczna nie jest niebezpieczna. Ale powoduje wiele nieprzyjemnych wrażeń. Ale perspektywy są dobre.

Choroby krwi

W przypadku czerwienicy, trombocytopatii, trombocytopenii, hemofilii i innych podobnych patologii leukocyty są prawie cały czas zwiększane. Same w sobie ekstremalne warunki są niebezpieczne.

Nie ma jeszcze skutecznego leczenia. W razie potrzeby przepisuje się glukokortykoidy, przeprowadza się transfuzję osocza, masę erytrocytów.

Prognozy są w większości niekorzystne ze względu na ogólne nasilenie procesów patologicznych i fundamentalną niemożność radykalnego leczenia. Wykonywana jest korekcja objawowa. Co więcej, wszystko zależy od konkretnego przypadku klinicznego..

Dysfunkcja płuc

Typowe przyczyny leukocytozy we krwi to zapalenie płuc. Metody eliminacji zależą od charakteru procesu patologicznego. Możliwe jest stosowanie antybiotyków, glukokortykoidów, a także wziewne podawanie leków rozszerzających oskrzela (Berodual, jego analogi).

W razie potrzeby hospitalizacja i terapia szpitalna przeprowadzana jest pod nadzorem pulmonologa.

Warunki pooperacyjne

W takim przypadku zwykle nie musisz nic robić. Zwiększona liczba leukocytów po operacji ustępuje samoistnie po pewnym czasie, po przystosowaniu organizmu do nowych warunków.

Złośliwa neoplazja

Przeważnie wysokie stężenia leukocytów występują na tle procesów onkologicznych w odbytnicy, gruczołach sutkowych, a także w płucach.

Poziom komórek znacznie wzrasta, czasami do poziomu krytycznego. Istnieje wyraźny związek między etapem procesu a wskaźnikami.

Leczenie chirurgiczne, o ile to możliwe, usuwa nowotwory, regionalne węzły chłonne w razie potrzeby. Przepisać kurs chemioterapii, radioterapii, jeśli sytuacja tego wymaga i jest to właściwe.

Prognozy są niejasne, wszystko zależy od stadium i postaci raka.

Zaburzenia syntezy hormonów

Diagnozy endokrynologiczne. Przede wszystkim zaburzenia nadnerczy (choroba Addisona lub przeciwnie, nadmierna produkcja substancji), a także tarczycy - przyczyny nadmiaru leukocytów we krwi.

Terapia prowadzona jest pod nadzorem endokrynologa. Konieczne jest leczenie substytucyjne. Hamowanie syntezy hormonów na żądanie. Zależy od konkretnego przypadku klinicznego.

Zatrucie

Uszkodzenia przez ołów, sole i opary metali, inne związki. Wymagana detoksykacja, wprowadzenie określonych odtrutek.

Podwyższona zawartość leukocytów we krwi to fałszywa reakcja, która nie pełni funkcji funkcjonalnej, nie ma sensu po głównym leczeniu zatrucia.

Procesy nekrotyczne

Masywne oparzenia, rozległy zawał serca lub udar. Przyczyną wzrostu liczby leukocytów we krwi jest fałszywa reakcja organizmu na niebezpieczny stan. Prowadzona jest terapia zjawiska.

Lista przyczyn jest niekompletna, przedstawiono główne czynniki rozwoju zaburzenia.

Testy mające na celu zidentyfikowanie określonej przyczyny

Jakie środki diagnostyczne mają sens w przypadku wzrostu stężenia leukocytów?

  • Ustne przesłuchanie pacjenta. Ważne jest, aby zidentyfikować wszystkie dolegliwości zdrowotne i je odnotować.
  • Zbieranie anamnezy. Należy wykryć przypuszczalne etiologiczne czynniki prowokacyjne.
  • Ogólne i biochemiczne badania krwi.
  • Testy alergiczne. Prowadzone pod okiem specjalisty o tym samym nazwisku.
  • Posiewy bakteriologiczne plwociny, moczu, krwi na pożywkach. Identyfikacja zakaźnych patogenów.
  • Wirusy i ślady ich obecności są wykrywane za pomocą testów ELISA i PCR.
  • RTG (klatka piersiowa, otrzewna).
  • Diagnostyka ultrasonograficzna.
  • W razie potrzeby badanie histologiczne.
  • MRI lub CT, jeśli jest to uzasadnione. W najtrudniejszych przypadkach, gdy natura procesu nie jest jasna lub w ogóle nieznana, zaleca się przeglądowe MRI całego ciała. Koszt tej techniki jest wysoki, dlatego jest używana stosunkowo rzadko..

Na podstawie uzyskanych danych lekarze mogą przepisać dodatkowe środki.

Leukocytoza (wzrost stężenia białych krwinek) towarzyszy wielu zjawiskom patologicznym: od infekcyjnych i autoimmunologicznych procesów zapalnych po nowotwory, zaburzenia ogólnoustrojowe.

Tak szeroki zakres możliwych odchyleń stwarza pewne trudności diagnostyczne. Konieczne jest stopniowe eliminowanie patologii. Badanie i leczenie przeprowadzamy pod okiem grona specjalistów.

Leukocyty: podwyższone i obniżone poziomy, przyczyny, sposoby normalizacji

Białe krwinki to komórki odpornościowe, które pomagają zwalczać infekcje i choroby. Kiedy ktoś ma niski poziom białych krwinek we krwi, czyni go to bardzo podatnym na rozwój infekcji, wirusów i innych chorób. Leukopenia lub niska liczba białych krwinek może wynikać z szerokiego zakresu problemów zdrowotnych - na przykład anemii aplastycznej, radioterapii lub chemioterapii, białaczki, chłoniaka Hodgkina, grypy, gruźlicy lub tocznia.

Artykuł oparty jest na wynikach 47 badań naukowych

Artykuł cytuje takich autorów jak:

Zwróć uwagę, że liczby w nawiasach (1, 2, 3 itd.) To klikalne linki do recenzowanych badań naukowych. Możesz skorzystać z tych linków i sprawdzić oryginalne źródło informacji dla artykułu.

p, cytat blokowy 2,0,0,0,0 ->

Co to są leukocyty?

Białe krwinki lub leukocyty (WBC) są komórkami odpornościowymi i pomagają organizmowi zwalczać infekcje. Istnieje 5 typów leukocytów - bazofile, neutrofile, eozynofile, limfocyty i monocyty.

p, cytat blokowy 3,0,0,0,0 ->

Istnieje związek między liczbą białych krwinek i białek w krwinkach czerwonych, tętnem, masą ciała, poziomem cholesterolu, kwasem moczowym, kreatyniną, płcią męską lub żeńską, pochodzeniem etnicznym, ciśnieniem krwi, wzrostem i poziomem glukozy we krwi. (2)

p, cytat blokowy 4,0,0,0,0 -> RODZAJE LEUKOCYTÓW

Wysoka liczba białych krwinek jest szkodliwa dla zdrowia, ale dla niektórych osób, które mają zbyt niską liczbę białych krwinek, oznacza to mniejszą zdolność do skutecznego zwalczania infekcji.

p, cytat blokowy 5,0,0,0,0 ->

Dlaczego niska liczba białych krwinek jest zła?

Twój lekarz zinterpretuje wyniki WBC na podstawie historii choroby i innych testów. Wynik pokazujący nieznacznie zwiększoną liczbę tych komórek może nie mieć znaczenia medycznego, ponieważ wskaźnik ten często zmienia się z dnia na dzień iz osoby na osobę..

p, cytat blokowy 6,0,0,0,0 ->

Uważa się jednak, że zbyt niska liczba białych krwinek może być oznaką nieskutecznego układu odpornościowego, który nie jest w stanie skutecznie radzić sobie z infekcjami..

p, cytat blokowy 7,0,0,0,0 ->

Ponadto zmniejszona liczba białych krwinek zwykle wskazuje na inne problemy w organizmie. Na przykład w niektórych chorobach autoimmunologicznych liczba białych krwinek może być poniżej normy..

p, cytat blokowy 8,0,0,0,0 ->

Obniżona liczba białych krwinek może być spowodowana następującymi przyczynami (lista niepełna):

  1. Infekcje, w tym infekcje wirusowe (zwłaszcza HIV / AIDS)
  2. Przewlekłe zapalenie, które może prowadzić do szybszej śmierci białych krwinek niż organizm wytwarza
  3. Niektóre problemy genetyczne po urodzeniu mogą obejmować obniżoną czynność szpiku kostnego, co zapobiega wytwarzaniu wystarczającej liczby białych krwinek
  4. Rak lub inne schorzenia uszkadzające szpik kostny, takie jak białaczka, chemioterapia lub radioterapia
  5. Leki, takie jak antybiotyki, mogą niszczyć białe krwinki
  6. Choroby autoimmunologiczne, takie jak sarkoidoza, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów
  7. Brak składników odżywczych w diecie

Ta lista nie jest ostateczna. Jednocześnie niska liczba leukocytów nie może służyć jako wskaźnik do postawienia dokładnej diagnozy. Skontaktuj się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić dokładną diagnozę.

p, cytat blokowy 9,0,0,0,0 ->

Dlaczego wysoki poziom białych krwinek jest zły?

Leukocyty to komórki odpornościowe, które mogą powodować stres oksydacyjny i uszkodzenie tkanek organizmu. Leukocyty biorą udział w procesie zapalnym, przemieszczają się do miejsc uszkodzenia śródbłonka i tworzą komórki piankowate (penocyty) w zakrzepach krwi w przebiegu miażdżycy. (3)

p, cytat blokowy 10,0,0,0,0 ->

Z aktywowanych leukocytów uwalniane są interleukiny i czynnik martwicy nowotworów-α (TNF-alfa), które mogą powodować zaburzenia w śródbłonku naczyń krwionośnych. (3)

p, cytat blokowy 11,0,0,0,0 ->

Białe krwinki mogą gromadzić się w tętnicach i powodować powstawanie skrzepów krwi (blaszek), przyczyniając się do tworzenia się płytki nazębnej i potencjalnie zawału serca. Oprócz stwardnienia tętnic, wysoka liczba białych krwinek może również powodować problemy z krążeniem, zgrubienie krwi i zwiększone uwalnianie cytokin prozapalnych..

p, cytat blokowy 12,0,0,0,0 ->

Poniżej znajduje się lista różnych schorzeń lub chorób, które nasilają się w wyniku wysokiej liczby białych krwinek.

p, cytat blokowy 13,0,0,0,0 ->

Zwiększona śmiertelność

Kilka badań wykazało, że zwiększona liczba białych krwinek jest klinicznym markerem zapalenia i silnym predyktorem ryzyka zgonu (śmiertelności) ze wszystkich przyczyn. (4, 5)

p, cytat blokowy 14,0,0,0,0 ->

Całkowita liczba białych krwinek jest niezależną miarą śmiertelności u osób starszych, ale liczba monocytów (wzrost) zapewnia większą przewidywalność raka i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. (6)

p, cytat blokowy 15,0,0,0,0 ->

Choroby serca

Liczba leukocytów była prawie liniowo związana ze śmiertelnością z przyczyn sercowo-naczyniowych. Im więcej leukocytów, tym wyższa śmiertelność. Najwyższa śmiertelność występowała u osób z mniej niż 3,5 * 10/9 komórek w litrze krwi i powyżej 6,0 * 10/9. (4)

p, cytat blokowy 16,0,0,0,0 ->

Liczba białych krwinek w ciągu 24 godzin od hospitalizacji z powodu zawału serca jest silnym i niezależnym wskaźnikiem szpitalnego i 30-dniowego przedziału ryzyka zgonu. Pacjent, który w 20% przypadków miał najniższą i najwyższą liczbę leukocytów, wykazywał 3-krotnie większe ryzyko zgonu w ciągu 30 dni od ataku. (7)

p, cytat blokowy 17,0,0,0,0 ->

Wiadomo, że leukocyty krążące we krwi są odpowiedzialne za nasilenie stresu oksydacyjnego w niewydolności serca. (8) Dla każdego spadku liczby leukocytów o 1,0 * 10/9 L następowało zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o 15%. (dziewięć)

p, cytat blokowy 18,0,0,0,0 ->

Rak

Podwyższona liczba białych krwinek jest również istotnie związana ze śmiertelnością w wyniku rozpoznania raka (rak). (dziewięć)

p, blockquote 19,0,0,0,0 -> LEUKOCYTY (BIAŁE KOMÓRKI KRWI) I INNE KOMÓRKI SĄ PRODUKOWANE WEWNĄTRZ SZPIKU KOŚCI

Cukrzyca

Zwiększona liczba białych krwinek przewidywała rozwój cukrzycy, dostosowaną do wieku, płci, tkanki tłuszczowej i innych ustalonych czynników prognostycznych cukrzycy. (dziesięć)

p, cytat blokowy 20,0,0,0,0 ->

Ponadto wysoki poziom WBC na początku badania był związany z późniejszym pogorszeniem insulinooporności i cukrzycą typu 2, według oceny Indian Pym. (10) Dane te są zgodne z hipotezą, że przewlekła aktywacja układu odpornościowego może odgrywać rolę w rozwoju cukrzycy typu 2. (dziesięć)

p, cytat blokowy 21,0,0,0,0 ->

Dializa

Zwiększona liczba neutrofili i zmniejszona liczba limfocytów są niezależnymi predyktorami zwiększonego ryzyka śmiertelności u pacjentów dializowanych z przewlekłą chorobą nerek. (jedenaście)

p, cytat blokowy 22,0,1,0,0 ->

Prawidłowa liczba białych krwinek

Wyniki laboratoryjne liczby białych krwinek są zwykle wyświetlane jako zestaw wartości zwany zakresem odniesienia, czasami nazywany „zakresem normalnym”. „Zakres odniesienia” obejmuje górne i dolne granice wyników badań laboratoryjnych na podstawie statystycznie dużej grupy osób zdrowych, które wcześniej przystąpiły do ​​tego testu..

p, cytat blokowy 23,0,0,0,0 ->

Liczba białych krwinek może wykryć ukryte infekcje w organizmie i ostrzegać lekarzy o niezdiagnozowanych schorzeniach, takich jak choroby autoimmunologiczne, niedobory odporności i zaburzenia krwi..

p, cytat blokowy 24,0,0,0,0 ->

Twoje laboratorium porówna wyniki badań laboratoryjnych z wartościami odniesienia, aby wykryć problemy, jeśli którykolwiek z wyników wykracza poza oczekiwany zakres. Dostarcza wskazówek, które pomogą zidentyfikować możliwe nieprawidłowości lub choroby..

p, cytat blokowy 25,0,0,0,0 ->

Według University of Rochester Medical Center (UMRC), normalne zakresy liczby białych krwinek na mikrolitr krwi (μl) to:

p, cytat blokowy 26,0,0,0,0 ->

Zakres wiekuLiczba leukocytów (w μl krwi)
noworodki9 000 do 30 000 jednostek
dzieci poniżej 2 lat6200-17000 sztuk
dzieci powyżej 2 lat i dorośli5000-10 000 jednostek

p, cytat blokowy 27,0,0,0,0 ->

Uczestnicy prospektywnego badania kohortowego z wyjściową liczbą białych krwinek poniżej 6000 jednostek wykazywali wyższą śmiertelność niż osoby, których wyniki testów wahały się od 3500 do 6000 (jednostek na μl) lub od 3,5 * 10/9 do 6,0 * 10/9 l. (4)

p, cytat blokowy 28,0,0,0,0 ->

W dodatkowym niezależnym badaniu obejmującym 7 krajów stwierdzono, że każdy wzrost liczby białych krwinek o 1000 jednostek / μl (1,0 * 10/9 l) był związany z 21% wzrostem śmiertelności w ciągu 5 lat z przyczyn sercowo-naczyniowych. choroba naczyniowa (po uwzględnieniu czynników ryzyka). (48)

p, cytat blokowy 29,0,0,0,0 ->

W badaniu japońskich naukowców liczba leukocytów w zakresie od 9000 do 10000 jednostek na μl krwi wykazała 3,2-krotny wzrost ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami, które miały te krwinki w ilości od 4000 do 4900 jednostek na μl.... (pięć)

p, cytat blokowy 30,0,0,0,0 ->

Normalne wartości dla różnych typów białych krwinek mieszczą się zwykle w tych zakresach, zgodnie z Leukemia and Lymphoma Society (LLS):

p, cytat blokowy 31,0,0,0,0 ->

Typ leukocytówNorma w% całkowitej liczby leukocytów
neutrofile55–73%
limfocyty20–40%
eozynofile1–4%
monocyty2–8%
zasadofilne granulocyty0,5–1%

Leukopenia i leukocytoza

Leukopenia lub mała liczba białych krwinek

Twoja krew składa się z różnych typów komórek, w tym białych krwinek lub leukocytów. Białe krwinki są ważną częścią układu odpornościowego, pomagając organizmowi zwalczać choroby i infekcje. Jeśli masz za mało białych krwinek, rozwinie się stan znany jako leukopenia.

p, cytat blokowy 32,0,0,0,0 ->

Istnieje kilka różnych rodzajów leukopenii, w zależności od tego, który typ białych krwinek we krwi jest niski:

p, cytat blokowy 33,0,0,0,0 ->

  • bazofile
  • eozynofile
  • limfocyty
  • monocyty
  • neutrofile

Każdy rodzaj białych krwinek chroni organizm przed różnymi typami infekcji.

p, cytat blokowy 34,0,0,0,0 ->

Jeśli masz niewiele neutrofili we krwi, masz typ leukopenii zwany neutropenią. Neutrofile to białe krwinki, które chronią przed infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. Leukopenia jest tak często spowodowana spadkiem liczby neutrofili, że niektórzy ludzie używają zamiennie terminów „leukopenia” i „neutropenia”.

p, cytat blokowy 35,0,0,0,0 ->

Innym powszechnym typem leukopenii jest limfocytopenia, która występuje, gdy masz za mało limfocytów. Limfocyty to białe krwinki, które chronią Cię przed infekcjami wirusowymi.

p, cytat blokowy 36,0,0,0,0 ->

Objawy leukopenii

Prawdopodobnie nie zauważysz żadnych oznak leukopenii. Ale jeśli masz bardzo małą liczbę białych krwinek, możesz wykazywać oznaki infekcji, w tym:

p, cytat blokowy 37,0,0,0,0 ->

  • gorączka z temperaturą powyżej 38 ° C
  • dreszcze
  • ciężki pot

Przyczyny leukopenii

Choroby, które mogą powodować leukopenię

  • anemia aplastyczna
  • hipersplenizm lub nadaktywna śledziona
  • zespół mielodysplastyczny
  • zespół mieloproliferacyjny
  • mielofibroza
  • chemioterapia raka
  • radioterapia (zwłaszcza stosowana na duże kości nóg i miednicy)
  • Przeszczep szpiku kostnego
  • Zespół Costmana lub ciężka wrodzona neutropenia
  • mielokafeksja (neutrofile przestają krążyć we krwi)
  • HIV lub AIDS
  • gruźlica
  • toczeń
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • sarkoidoza
  • niedożywienie (niedobór witaminy B12, kwasu foliowego, miedzi, cynku)

Leki, które mogą powodować leukopenię, obejmują

  • bupropion
  • klozapina
  • cyklosporyna
  • interferony
  • lamotrygina
  • minocyklina
  • mykofenolan mofetylu
  • penicylina
  • Sirolimus (Rapamun)
  • walproinian sodu
  • steroidy
  • takrolimus
WPŁYW LEUKOCYTÓW NA BAKTERIE

Leukocytoza lub zwiększona liczba białych krwinek

Kiedy liczba białych krwinek we krwi jest powyżej normy, jest to leukocytoza. Zwykle dzieje się tak, ponieważ jesteś chory, ale czasami jest to tylko znak, że twoje ciało jest pod wpływem stresu..

p, cytat blokowy 38,0,0,0,0 ->

Rodzaje leukocytozy

Leukocytoza jest klasyfikowana przez wzrost różnych rodzajów białych krwinek.

p, cytat blokowy 39,0,0,0,0 ->

  • Neutrofilia. Jest to wzrost liczby neutrofili. Są najczęstszym rodzajem białych krwinek (55-73%). Neutrofilia to najczęstszy rodzaj leukocytozy.
  • Limfocytoza. Około 20-40% białych krwinek to limfocyty. Zwiększona liczba tych komórek nazywana jest limfocytozą. Ten typ leukocytozy jest również bardzo powszechny.
  • Monocytoza. Monocyty, rodzaj białych krwinek, stanowią tylko 2-8% białych krwinek. Monocytoza jest rzadka.
  • Eozynofilia. Oznacza to, że we krwi znajduje się duża liczba komórek zwanych eozynofilami. Stanowią około 1-4% białych krwinek. Eozynofilia jest również rzadkim typem leukocytozy.
  • Bazofilia. Jest to zwiększony poziom komórek zwanych bazofilami. W Twojej krwi jest niewiele takich komórek - tylko 0,1-1% całkowitej liczby leukocytów. Bazofilia jest niezwykle rzadka.

Każdy rodzaj leukocytozy wiąże się z kilkoma schorzeniami:

  • Neutrofilia jest związana z infekcjami i stanami zapalnymi
  • Limfocytoza jest związana z infekcjami wirusowymi i białaczką
  • Monocytoza jest związana z pewnymi infekcjami i nowotworami złośliwymi
  • Eozynofilia jest związana z alergiami i pasożytami
  • Bazofilia związana z białaczką

Objawy leukocytozy

Leukocytoza może powodować różne bolesne objawy. Jeśli liczba białych krwinek jest zbyt wysoka, krew jest tak gruba, że ​​nie może prawidłowo przepływać. Ten stan może powodować różne objawy, które nazywane są objawami nadmiernej lepkości (czasami występuje przy białaczce):

p, cytat blokowy 40,0,0,0,0 ->

  • drgawki
  • Problemy ze wzrokiem
  • problemy z oddychaniem
  • krwawienie z miejsc pokrytych błonami śluzowymi, takich jak usta, żołądek i jelita

Inne objawy leukocytozy mogą obejmować:

  • gorączka, ból lub inne objawy w miejscu zakażenia
  • gorączka, łatwe powstawanie siniaków, utrata masy ciała, nocne poty w przypadku białaczki i innych nowotworów
  • pokrzywka, swędzenie skóry i wysypki skórne w postaci reakcji alergicznej
  • trudności w oddychaniu i świszczący oddech w wyniku reakcji alergicznej w płucach

Z drugiej strony możesz nie mieć żadnych objawów, jeśli leukocytoza jest związana ze stresem psychologicznym lub reakcjami na lek..

p, cytat blokowy 41,0,0,0,0 ->

Przyczyny leukocytozy

Przyczyny leukocytozy można sklasyfikować według rodzaju leukocytów.

p, cytat blokowy 42,0,0,0,0 ->

Przyczyny neutrofilii:

  • infekcje
  • wszystko, co powoduje długotrwałe zapalenie, w tym uraz stawów i zapalenie stawów
  • reakcja na niektóre leki, takie jak steroidy, lit i inhalatory
  • niektóre rodzaje białaczki
  • reakcja na stres emocjonalny lub fizyczny spowodowany niepokojem, zabiegiem chirurgicznym lub ćwiczeniami
  • po usunięciu śledziony
  • palenie

Przyczyny limfocytozy:

  • Infekcja wirusowa
  • krztusiec
  • reakcje alergiczne
  • niektóre rodzaje białaczki

Przyczyny eozynofilii:

  • alergie i reakcje alergiczne, w tym katar sienny i astma
  • infekcje pasożytnicze
  • niektóre choroby skóry
  • chłoniak

Przyczyny rozwoju monocytozy:

  • infekcje, takie jak wirus Epsteina-Barra, gruźlica i grzyby
  • choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i wrzodziejące zapalenie okrężnicy
  • po usunięciu śledziony

Przyczyny bazofilii:

  • białaczka lub rak szpiku kostnego (najczęściej)
  • reakcje alergiczne (rzadko)

Leukocytoza podczas ciąży

Kobiety w ciąży mają zwykle wyższą liczbę białych krwinek. Ich liczba wzrasta stopniowo, a do ostatnich 3 miesięcy ciąży liczba leukocytów osiąga zazwyczaj wartości od 5800 do 13200 jednostek (5,8-13,2 * 10/9 l) w mikrolitrach krwi.

p, cytat blokowy 43,0,0,0,0 ->

Stres podczas porodu może również prowadzić do wzrostu liczby białych krwinek. Ich podwyższony poziom pozostaje nieco powyżej normy (około 12,7 * 10/9 l) przez pewien czas po urodzeniu dziecka.

p, cytat blokowy 44,0,0,0,0 ->

Diagnoza leukocytozy

Twoja krew zwykle zawiera 4,0 do 11,0 * 10/9 białych krwinek na litr krwi, jeśli nie jesteś w ciąży. Wszystko powyżej jest uważane za leukocytozę..

p, cytat blokowy 45,1,0,0,0 ->

Liczba białych krwinek między 50,0 a 100,0 * 10/9 l zwykle oznacza bardzo ciężką infekcję lub złośliwy guz w organizmie. Na poziomach powyżej 100,0 * 10/9 L możemy mówić o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia białaczki lub raka szpiku kostnego.

p, cytat blokowy 46,0,0,0,0 ->

Istnieją trzy testy, które lekarz może zastosować, aby ustalić, dlaczego liczba białych krwinek jest wyższa niż zwykle:

p, cytat blokowy 47.0.0.0.0 ->

  • Pełna morfologia krwi z różnicą. Ten test jest zawsze wykonywany, gdy liczba białych krwinek wzrośnie powyżej normalnie z nieznanych przyczyn. W tym teście krew pobrana z twojej żyły przechodzi przez maszynę, która określa procent każdego rodzaju białych krwinek. Wiedza o tym, które typy komórek odpornościowych są określane ilościowo, może pomóc lekarzowi zawęzić poszukiwania możliwych przyczyn podwyższonej liczby białych krwinek.
  • Rozmaz krwi obwodowej. Ten test jest wykonywany po wykryciu neutrofilii lub limfocytozy, więc lekarz chce sprawdzić, czy istnieje wiele różnych rodzajów białych krwinek. W tym teście cienką warstwę krwi rozmazuje się na szkiełku. Następnie do badania komórek używany jest mikroskop..
  • Biopsja szpiku kostnego. Twoje białe krwinki są produkowane w szpiku kostnym, a następnie uwalniane do krwiobiegu. W przypadku stwierdzenia dużej liczby określonych typów neutrofili w rozmazie obwodowym lekarz może zdecydować o wykonaniu tego badania. Próbki szpiku kostnego pobierane są ze środka kości, zwykle z uda, za pomocą długiej igły i badane pod mikroskopem. Ten test może powiedzieć lekarzowi, jeśli istnieją nieprawidłowe komórki lub jeśli występuje problem z produkcją lub uwalnianiem leukocytów ze szpiku kostnego..
MIGRACJA LEUKOCYTE JEST ISTOTNA W ODPOWIEDZI NA STYMULACJE ZAPALNE W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH CIAŁA

Czynniki zwiększające liczbę leukocytów

Jeśli masz niską liczbę białych krwinek, pierwszą rzeczą do zrobienia jest wizyta u lekarza w celu zidentyfikowania przyczyn tego stanu. Możesz również wypróbować dodatkowe strategie wymienione poniżej, jeśli Ty i Twój lekarz ustalicie, że mogą być one odpowiednie. Ale żadnej z tych strategii nie należy nigdy stosować zamiast tego, co zaleca lub przepisuje lekarz.!

p, cytat blokowy 48,0,0,0,0 ->

Skonsultuj się z lekarzem

Niska liczba białych krwinek często wskazuje na podstawowy problem zdrowotny, który należy zidentyfikować, a lekarz jest najlepszym źródłem informacji do ustalenia właściwej diagnozy i strategii leczenia. Ty i Twój lekarz możecie omówić leki, suplementy diety lub alternatywne metody leczenia, takie jak akupunktura lub kąpiel w saunie, w zależności od tego, co powoduje spadek liczby białych krwinek.

p, cytat blokowy 49,0,0,0,0 ->

Ponadto, jeśli uważasz, że twój układ odpornościowy nie działa, podejmij dodatkowe środki ostrożności dotyczące higieny. Upewnij się, że myjesz ręce i unikasz kontaktu z osobami, które mogą być chore.

p, cytat blokowy 50,0,0,0,0 ->

Trening fizyczny

Podczas i po wysiłku fizycznym, zwłaszcza w treningu siłowym u mężczyzn, liczba leukocytów wzrasta. Oznacza to, że liczba komórek może dramatycznie wzrosnąć w odpowiedzi na intensywne ćwiczenia. (12)

p, cytat blokowy 51,0,0,0,0 ->

W fazie zdrowienia po submaksymalnej aktywności fizycznej obserwowano wzrost liczby leukocytów, neutrofili, limfocytów i monocytów. (13)

p, cytat blokowy 52,0,0,0,0 ->

Zachowaj ostrożność podczas ćwiczeń, szczególnie jeśli zdiagnozowano u Ciebie niski poziom białych krwinek z powodu choroby podstawowej. Twój lekarz może pomóc ci określić, czy twoje ciało może poradzić sobie z tego rodzaju stresem (ćwiczenia).

p, cytat blokowy 53,0,0,0,0 ->

Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa może pomóc zrównoważyć układ odpornościowy i utrzymać optymalny stan zdrowia. Owoce i warzywa zawierają ważne dla organizmu witaminy, minerały i polifenole.

p, cytat blokowy 54,0,0,0,0 ->

Niektóre pokarmy i składniki odżywcze mogą zwiększyć liczbę białych krwinek. Został znaleziony w badaniach na zwierzętach.

p, cytat blokowy 55,0,0,0,0 ->

  • Witamina B12 pomaga zwiększyć liczbę białych krwinek, ale efekt ten był widoczny tylko u szczurów z niedoborem białka. Te szczury, które otrzymały normalny poziom białka, wykazywały niezmieniony poziom tych komórek odpornościowych. (czternaście)
  • Czosnek - nieznacznie zwiększył liczbę leukocytów u szczurów. (15)
  • Sok z noni - zwiększa liczbę leukocytów i płytek krwi we krwi szczurów. (szesnaście)
  • Olej rybny - podniósł poziom leukocytów u kurcząt brojlerów. (17)

Przyjmowanie kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego (kwasu foliowego) wiąże się ze spadkiem liczby limfocytów i granulocytów, dwóch rodzajów białych krwinek. (18)

p, cytat blokowy 56,0,0,0,0 ->

W randomizowanym badaniu klinicznym suplementacja kwasem foliowym zwiększała liczbę leukocytów u dzieci leczonych lekiem przeciwpadaczkowym karbamazepiną. (dziewiętnaście)

p, cytat blokowy 57,0,0,0,0 ->

Biorąc olej z wątroby rekina

Olej z wątroby rekina zawiera wiele alkilogliceroli, które są tłuszczami stymulującymi produkcję białych krwinek. Badania wykazały, że suplementacja olejem z wątroby rekina zwiększa liczbę tych komórek odpornościowych u ludzi. (20)

p, cytat blokowy 58,0,0,0,0 ->

Substancje i szlaki, które zwiększają liczbę białych krwinek

Znane są naturalne szlaki regulacyjne, które normalnie stymulują białe krwinki w organizmie. Chociaż są one związane ze zwiększoną liczbą białych krwinek, istnieje niewiele dowodów na to, że próba ich modulowania wpłynie na układ odpornościowy w jakikolwiek istotny lub korzystny sposób..

p, cytat blokowy 59,0,0,0,0 ->

Porozmawiaj z lekarzem o najbardziej odpowiednich strategiach leczenia choroby podstawowej i kontrolowania liczby białych krwinek.

p, cytat blokowy 60,0,0,0,0 ->

Glukokortykoidy (kortyzol)

Glukokortykoidy (hormon kortyzol) mogą zwiększać liczbę białych krwinek w organizmie. (21) Jednak zmniejszają liczbę limfocytów, eozynofili, monocytów i bazofili. (21)

p, cytat blokowy 61,0,0,0,0 ->

Pojedyncza dawka kortyzolu zmniejszyła limfocyty o 70% i monocyty o 90%. Wystąpiło to 4-6 godzin po podaniu i utrzymywało się przez około 24 godziny. Następnie, po 24-72 godzinach od przyjęcia dawki, liczba komórek wzrosła. (21)

p, cytat blokowy 62,0,0,0,0 ->

Zdecydowanie odradzamy stosowanie kortyzolu w celu zwiększenia liczby białych krwinek..

p, cytat blokowy 63,0,0,0,0 ->

Leptyna

Liczba białych krwinek jest bezpośrednio związana z ilością tłuszczu w organizmie człowieka. Leptyna stymuluje produkcję komórek szpikowych, które są prekursorami białych krwinek. (22)

p, cytat blokowy 64,0,0,0,0 ->

Leptyna to hormon znajdujący się w komórkach tłuszczowych. Ilość, która krąży w organizmie człowieka jest wprost proporcjonalna do procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Leptyna i receptor leptyny współpracują ze sobą, stymulując produkcję krwinek. (23)

p, cytat blokowy 65,0,0,0,0 ->

W badaniu plemienia Indian Pima liczba białych krwinek była pozytywnie związana z procentową zawartością tkanki tłuszczowej. Im więcej tłuszczu badani mieli, tym więcej leukocytów mieli w swoich ciałach. (23)

p, cytat blokowy 66,0,0,0,0 ->

Utrata masy ciała (utrata masy ciała) może zmniejszyć liczbę białych krwinek. (24)

p, cytat blokowy 67,0,0,1,0 ->

Adrenalina i norepinefryna

5 zdrowym ochotnikom wstrzyknięto adrenalinę i norepinefrynę. Całkowita liczba białych krwinek wzrosła w odpowiedzi na te hormony. W mobilizację limfocytów zaangażowane były zarówno receptory alfa-, jak i beta-adrenergiczne, które reagują na hormony adrenalinę i norepinefrynę. (25)

p, cytat blokowy 68,0,0,0,0 ->

Hormony stymulujące melanocyty (MSH)

Hormony stymulujące melanocyty (MHS) - są w stanie zwiększyć liczbę białych krwinek u szczurów z cukrzycą przy zmniejszonym poziomie tych komórek. (26)

p, cytat blokowy 69,0,0,0,0 ->

Hormony tarczycy

Hormony tarczycy, takie jak TSH, mogą nieznacznie zwiększać liczbę białych krwinek. Osoby z niedoczynnością tarczycy wykazują nieznacznie obniżony poziom tych komórek, a ich liczba wzrasta, gdy wskaźniki tarczycy ulegają normalizacji. (27)

p, cytat blokowy 70,0,0,0,0 ->

Insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1

IGF-1 (somatomedyna C) stymuluje szybki wzrost liczby komórek odpornościowych, w tym leukocytów, pomagając zwiększyć ogólną wydajność układu odpornościowego. (28)

p, cytat blokowy 71,0,0,0,0 ->

IGF-1 działa antyapoptotycznie (zapobiega śmierci komórek) na liczbę leukocytów i może zwiększać ich liczbę. (29)

p, cytat blokowy 72,0,0,0,0 ->

Hormon wzrostu

Hormon wzrostu (somatotropina, STH, hormon somatotropowy), podobnie jak IGF-1, stymuluje szybki wzrost liczby komórek odpornościowych, w tym leukocytów, i pomaga zwiększyć ogólną wydajność układu odpornościowego. (28)

p, cytat blokowy 73,0,0,0,0 ->

W jednym badaniu hormon wzrostu zwiększał liczbę białych krwinek u szczurów. Było to spowodowane wzrostem liczby dwóch typów komórek - limfocytów i monocytów. (trzydzieści)

p, cytat blokowy 74,0,0,0,0 ->

Prolaktyna

Prolaktyna, hormon peptydowy, ma różnorodne działanie immunostymulujące. (28) Podawanie prolaktyny myszom zwiększa poziomy leukocytów. (31)

p, cytat blokowy 75,0,0,0,0 ->

Prolaktyna wzrasta po tym, jak ludzie mają napady padaczkowe - podobnie jak białe krwinki, ale autorzy tego badania nie powiązali tych dwóch czynników. (32)

p, cytat blokowy 76,0,0,0,0 ->

Insulina

Liczba białych krwinek jest związana z poziomem insuliny we krwi i rozwojem insulinooporności. Ten wniosek został wyciągnięty podczas badania zdrowych ludzi pochodzenia indyjskiego (plemię Pima). Wyższe poziomy insuliny korelowały z wyższą liczbą leukocytów. (33)

p, cytat blokowy 77,0,0,0,0 ->

Może to jednak wynikać po prostu z faktu, że liczba leukocytów wzrasta wraz ze wzrostem insulinooporności, a poziomy insuliny są wyższe w stanach insulinooporności. (34)

p, cytat blokowy 78,0,0,0,0 ->

Wykorzystując komórki wątroby i tkanki tłuszczowej myszy i ludzi, a także żywe modele myszy, naukowcy odkryli, że enzym wydzielany przez neutrofile zwany elastazą neutrofilów (NE) zakłóca sygnalizację insuliny i zwiększa oporność na insulinę. Enzym ten, wydzielany przez neutrofile i makrofagi podczas zapalenia, niszczy bakterie. I odwrotnie, usunięcie enzymu NE u otyłych myszy karmionych dietą wysokotłuszczową poprawiło wrażliwość na insulinę. (34)

p, blockquote 79,0,0,0,0 -> KLUCZOWYM ETAPEM ZAPALENIA JEST ATRAKCJA KRĄŻĄCYCH LEUKOCYTÓW WE KRWI DO KOMÓREK ŚRODKOWYCH I ICH MIGRACJA DO TKANEK ŚRODOWISKOWYCH (źródło)

Czynniki zmniejszające liczbę leukocytów

Współpracuj z lekarzem, aby zdiagnozować i leczyć wszystkie schorzenia poprzez zwiększenie poziomu białych krwinek. Możesz wypróbować dodatkowe strategie wymienione poniżej, jeśli Ty i Twój lekarz ustalicie, że mogą być one odpowiednie. Żadne z tych działań nigdy nie powinno być podejmowane zamiast zalecenia lekarza!

p, cytat blokowy 80,0,0,0,0 ->

Zmniejszenie stresu

Stres psychologiczny może zwiększyć poziom kortyzolu, adrenaliny i prolaktyny, prowadząc do wzrostu liczby białych krwinek. Zmniejszenie stresu może obniżyć poziom tych hormonów i pomóc w normalizacji wysokiego poziomu komórek odpornościowych. (35, 36)

p, cytat blokowy 81,0,0,0,0 ->

Lepsza jakość snu

Przerwany, krótki i złej jakości sen może nasilać stan zapalny, w tym liczbę białych krwinek. Upewnij się, że śpisz i zasypiasz mniej więcej o tej samej porze każdej nocy. Normalizacja snu może pomóc w obniżeniu stanu zapalnego. (37, 38)

p, cytat blokowy 82,0,0,0,0 ->

Rzuć palenie

Liczba leukocytów u palących mężczyzn była istotnie wyższa niż u byłych palaczy i osób niepalących. U palaczy liczba leukocytów była powiązana z liczbą wypalanych papierosów, ilością wdychanego dymu i czasem palenia. (39)

p, cytat blokowy 83,0,0,0,0 ->

Oczywiste jest, że palenie nie jest zalecane jako sposób na zwiększenie liczby białych krwinek. Jeśli palisz, zalecamy rozmowę z lekarzem o sposobach rzucenia palenia.

p, cytat blokowy 84,0,0,0,0 ->

Zmniejsz ilość węglowodanów w żywności

Dieta bogata w węglowodany może zwiększyć poziom leptyny, insuliny i IGF-1 bardziej niż poprzez spożywanie tłuszczu. Wysokowęglowodanowa „dieta zachodnia” jest również związana ze zwiększoną liczbą białych krwinek i zwiększonym poziomem zapalenia. Zmniejszenie zawartości węglowodanów w diecie może pomóc obniżyć liczbę białych krwinek, zmniejszyć stan zapalny i prawdopodobnie pomóc w zapobieganiu oporności na insulinę. (40, 41, 42, 43)

p, cytat blokowy 85,0,0,0,0 ->

Zmniejsz spożycie kalorii

Długoterminowe ograniczenie kalorii wiąże się z niższą liczbą białych krwinek bez szkodliwego wpływu na układ odpornościowy. W dwuletnim badaniu z udziałem 218 zdrowych osób dorosłych o ograniczonej kaloryczności, osoby o zmniejszonym spożyciu kalorii wykazały również spadek liczby białych krwinek o 0,6 x 10/9 l. Wpływ ograniczenia kalorii na osoby z wyjściową liczbą białych krwinek jest nieznany. (44)

p, cytat blokowy 86,0,0,0,0 ->

Substancje i sposoby zmniejszania liczby leukocytów

Istnieją naturalne substancje i ścieżki, które normalnie regulują liczbę białych krwinek w organizmie. Porozmawiaj z lekarzem o najbardziej odpowiednich strategiach leczenia schorzeń i kontroli liczby białych krwinek. Żadnej z tych strategii nie należy stosować w celu zastąpienia porady lekarza!

p, cytat blokowy 87,0,0,0,0 ->

Cynk

Cynk odgrywa ważną rolę w funkcji odpornościowej organizmu. Niedobór cynku u myszy zwiększał liczbę wszystkich leukocytów, monocytów i granulocytów (neutrofilnych, eozynofilowych i zasadochłonnych) bez zmiany liczby limfocytów. (45)

p, cytat blokowy 88,0,0,0,0 ->

Niedobór cynku wywołuje ogólną reakcję stresową, która może prowadzić do wzrostu liczby leukocytów. (46) Tak więc suplementacja cynku (jeśli nie masz go wystarczająco dużo) może pomóc obniżyć wysoką liczbę białych krwinek.

p, cytat blokowy 89,0,0,0,0 ->

Selen

Liczba leukocytów zmniejszyła się u mężczyzn na diecie bogatej w selen. Spadek ten mógł być spowodowany zmianami liczby granulocytów. (47)